fbpx
“2020’nin ilk yarısı içinde güneş enerjisi yatırımları için yeni bir yol açılacak”
14 December 2019 Comments Off on “2020’nin ilk yarısı içinde güneş enerjisi yatırımları için yeni bir yol açılacak” Haberler admin
Gelecek güneş. Kim ne derse desin, yenilenebilir enerji içinde de gidecek belki ana yol ana istikamet ana kaynak güneş. Geriye kalan her şey ancak güneş var olduğu güneş devam ettiği sürece var olacak. O yüzden en doğru noktada durduğunuz gerçeğini baştan teslim etmem lazım.

EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Dr. Refik Tiryaki Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği’nin (GENSED) 10. yılı kutlama yemeğine katıldı.

Yeşil Ekonomi’den yapılan haberde, etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Dr. Refik Tiryaki tüm elektrik üretim santrallerinin içerisinde güneş enerjisi santralleri kurulmasına imkan sağlayacak ”hibrit santral düzenlemesi” üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini, aynı zamanda güneş enerjisi yatırımlarının önündeki ÇED, imar gibi problemlerin çözümü için de çalışmaların yürütüldüğünü ve 2020’nin ilk yarısı içinde güneş enerjisi yatırımları için yeni bir yol açılacağını kaydetti.

Dr. Refik Tiryaki etkinlikte şunları söyledi;

Gelecek güneş. Kim ne derse desin, yenilenebilir enerji içinde de gidecek belki ana yol ana istikamet ana kaynak güneş. Geriye kalan her şey ancak güneş var olduğu güneş devam ettiği sürece var olacak. O yüzden en doğru noktada durduğunuz gerçeğini baştan teslim etmem lazım.

İkincisi şu; Biz bunu desteklemek için EPDK olarak ne yapıyoruz? Temel bir felsefe var, bunu söylemek lazım. Biz piyasaya inanıyoruz. Çalışan insanlara inanıyoruz. Risk alan ve emeğini ortaya koyan insanlara inanıyoruz. O anlamda piyasaya inanıp piyasaya güvenip bu alanda çalıştığınız için hem şahsım hem kurumum adına teşekkür ediyorum.

Bir diğer nokta hibrit ile ilgili. Sonunda hibrit ile ilgili düzenlemeyi tamamladık gibi. Bu hafta inşallah Kurula sunacağız, gelecek hafta görüşülecek. Temel olarak Türkiye’de hayatın güneş ile bütünleşik devam etmesi için enerji sektörünün de güneşle bütünleşik devam etmesi için gerekli düzenlemeyi tamamlayacağız inşallah önümüzdeki hafta.

Ne yapıyoruz? Rüzgarın içine, jeotermalin içine, kömürlerin içerisine, bütün hidroliklerin içerisine güneş santrallerinin kurulmasına imkan tanıyacak ve buradan üretilen enerjinin de tıpkı ana kaynakta olduğu gibi satılmasına imkan tanıyacak düzenlemeleri inşallah önümüzdeki hafta tamamlayacağız.

Zannediyorum önümüzdeki yılın ilk altı ayı içerisinde ÇED’den imardan ya da benzeri başka problemlerden kaynaklanan süreçlerde de proje onayı ve kabul gibi diğer mevzuatların da değişmesi için tüm bakanlıklar ve kurumlarla iletişimi güçlendirip bu sorunları da çözeceğiz ve önümüzdeki yılın ilk yarısı içerisinde güneş sektörü için yepyeni bir yol açılmış olacak.

Bunun dışında güneşle sanayicileri ile ilgili söyleyebileceğim en temel şey şu; Yola devam edin çünkü arkadan depolama geliyor ve siz güneş sektörünün temsilcileri ya da sahipleri olarak depolama da size hizmet edecek. O anlamda yol sadece güneş, yolunuz güneşli olsun, gününüz güneşli olsun. Umarım ülkemizin geleceği de güneşli olur.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

Etiketler
Yazar Hakkında